Szlaki piesze
Pieszy szlak do Raczek.
Trasa jest oznaczona kolorem niebieskim. Szlak można przebyć rowerem. Długość jego to 24 km. Trasa rozpoczyna się w Augustowie przy Hotelu Hetman, i biegnie początkowo drogą nr 19 w kierunku Suwałk. Droga wiedzie poprzez tereny Puszczy Augustowskiej, nad brzegami jeziora Rospuda i rzeki o tej samej nazwie. Na szlaku napotkamy Uroczysko – Święte Miejsce. Nad rzeczką Jałówka stoi drewniana kapliczka ogrodzona drewnianym płotkiem. Przed furtką stoi monumentalny świątek. Z tyłu znajduje się skupisko drewnianych i kamiennych krzyży. Rokrocznie miejscowi mieszkańcy, 24 czerwca, zbierają się w tym wyjątkowym miejscu na odpust. Miejscem godnym wyróżnienia, na tym trakcie, jest drewniany most na rzeczce Rospuda. Rozciąga się z niego piękny widok.

Pieszy szlak do Bargłowa Kościelnego.
Długość trasy to 16 km i można ją pokonać rowerem. Trakt prowadzi wzdłuż południowego odcinka Kanału Augustowskiego. Oznaczony jest kolorem żółtym. Trasa rozpoczyna się w Augustowie przy budynku Starej Poczty. Wzdłuż Kanału szlak wychodzi z miasta i dociera do wsi Białobrzegi. Dalej odbija na północ w lasy otaczające północny brzeg Kanału Augustowskiego. Następnie poprzez zabudowane tereny, między innymi wieś Netta, wiedzie do Bargłowa Kościelnego, gdzie kończy się przy kościele.

Pieszy szlak do Huty.
Długość szlaku to 22 km i można go także przejechać rowerem. Trasa zaczyna się w Augustowie przy Starej Poczcie i biegnie ulicami Prądzyńskiego i Wybickiego, skąd wzdłuż Kanału Augustowskiego do wsi Białobrzegi. Można tam zobaczyć dwie śluzy oraz drewniany młyn z 1926 roku. Dalej szlak kieruje się na południowy zachód przez podmokłe lasy. Bardzo ciekawym miejscem na trasie jest wieś Gabowe Grądy, którą zamieszkują staroobrzędowcy – wyznawcy dawnego obrzędu prawosławnego. W miejscowości można zwiedzić charakterystyczną zabudowę, cmentarz, oraz pomnik poświęcony tutejszym mieszkańcom – ofiarom faszyzmu. Dalej szlak mija jezioro Kolno, który jest rezerwatem ptaków. Można spotkać tu wiele rzadkich gatunków np. łabędzia niemego. Celem trasy jest wieś Huta – dawny ośrodek przemysłowy hrabiego Karola Brzostowskiego. Znajdowała się tu między innymi huta szkła, żelaza i fabryka maszyn rolniczych. Dziś po dawnej świetności tego miejsca nie ma już śladu oprócz wyłożonej szlaką hutniczą drogi.

Szlak pieszy do Mikaszówki.
Jest to trasa dosyć długa - 39 km. Szlak jest przejezdny i można go pokonać rowerem, oznaczony jest kolorem zielonym. Początek znajduje się przy hotelu Hetman i opuszcza miasto za osiedlem Lipowiec. Dalej wiedzie do dawnej XVII- wiecznej wsi Wojciech, dziś dzielnicy Augustowa. Jest to miejsce urocze, malowniczo wkomponowane pomiędzy jezioro Białe i Staw Wojciech. Następnym punktem na szlaku, gdzie warto się zatrzymać jest Studzieniczna. Znajduje się tu Sanktuarium Maryjne, które w 1999 roku odwiedził Papież. Na dalszym odcinku szlaku, który wiedzie wzdłuż jeziora Studzienicznego znajduje się jednokomorowa śluza Swoboda. Na południe od niej można odwiedzić rezerwat leśny Stara Ruda, gdzie są bory torfowe i wiele rzadkich gatunków roślin. Następnym ciekawym elementem tej trasy jest dwukomorowa śluza Paniewo, jedyna tego typu na odcinku Kanału Augustowskiego. Tuż nieopodal znajduje się kolejny rezerwat Perkuć, który obejmuje bór sosnowo- świerkowy i szczególne jezioro Krąglak, które jest mocno zarośnięte. Kolejnym godnym uwagi miejscem na szlaku jest wieś Mikaszówka, gdzie można zobaczyć stare drewniane budownictwo, dawną gajówkę oraz drewniany kościółek z 1905 roku.

Szlak pieszy do Danowskich.
Trasa okrąża jezioro Długie i dalej prowadzi przez zachodnią część Puszczy Augustowskiej. Oznaczona jest kolorem żółtym i można ją pokonać rowerem. Szlak rozpoczyna się przy hotelu Hetman. Dalej trasa wiedzie w kierunku Suwałk i w Klonownicy skręca w prawo. Ciekawym elementem tego traktu jest marszrut nad urozmaiconym brzegiem jeziora Długiego, które w całości jest objęte ochroną, tworząc rezerwat Kalejty. Za wsią Strękowizna znajduje się zabytkowy drogowskaz z 1935 roku. Następnym godnym zatrzymania się miejscem jest uroczysko Powstańce gdzie znajduje się pomnik ku czci Powstańców Styczniowych z 1863 roku. W tym miejscu stacjonowały wojska Konstantego Wawra Ramotowskiego. Była tu także kuźnia polowa, co także upamiętnia pomnik. U kresu szlaku znajduje się letniskowa miejscowość Danowskie, malowniczo wkomponowana pomiędzy jezioro Blizno i Blizenko.

AUGUSTÓW -  OFICJALNY FANPAGE
DRUSKIENNIKI MIASTO PARTNERSKIE AUGUSTOWA
 
.
 
OŚODEK   U FLORKA
SZKOŁA NARCIARSKA
BASEN AUGUSTÓW
 
GASTRONOMIA
AUGUSTOWSKIE FIRMY
URZĘDY I INSTYTUCJE
BANKI, BANKOMATY, KANTORY
PRZYJAZNE LINKI
SŁUŻBA ZDROWIA
GABINETY STOMATOLOGICZNE
ZAKŁADY OPTYCZNE
APTEKI
POCZTY
GABINETY MASAŻU
KIN0
STOWARZYSZENIA I ORGANIZACJE
KAWIARENKI INTERNETOWE
DOMY KULTURY
BIBLIOTEKI
MUZEA
ZKM PKS PKP
USŁUGI MOTORYZACYJNE
POSTOJE TAXI
STACJE BENZYNOWE
PARKINGI STRZEŻONE
KURS NURKOWANIA
PARAFIE
MARKET SPOŻYWCZY
CO MA PŁYWAĆ, NIE UTONIE
Najbardziej widowiskowa impreza augustowskiego lata to Mistrzostwa Polski w Pływaniu Na Byle Czym.
Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych "Necko Endurance"
Zawody motorowych łodzi wytrzymałościowychz udziałem światowej czołówki motorowodniaków.
Augustowski Spływ i Zawody Branży Turystycznej
Przedstawiciele branży turystycznej z całej Polski, spotkają się w Augustowie, by przekonać się na czym polega aktywny wypoczynek na wodzie. Okazji ku temu mają wiele, między innymi spływ i zawody kajakowe, które są w programie Augustowskiego spływu i zawodów branży turystycznej. W 2011 roku impreza ta odbyła się już po raz piąty.

Organizator: Przedsiębiorstwo Turystyczne SZOT, www.szot.pl
wszystkie imprezy cykliczne
 
KANAŁ AUGUSTOWSKI
Kanał Augustowski był największą inwestycją Królestwa Polskiego XIX wieku. Na skutek wojny celnej pomiędzy Królestwem Polskim i Rosją a Prusami, Królestwo Polskie miało utrudniony dostęp do Bałtyku i tym samym został uniemożliwiony import i eksport towarów. Sytuacja ta skierowała uwagę rządów polskiego i rosyjskiego na możliwość wykorzystania wodnego transportu śródlądowego w szerszym zakresie. Cała droga miała składać się z dwóch części: Kanału Augustowskiego - po stronie polskiej i Kanału Windawskiego – po stronie rosyjskiej.
Mapa strony Informacja turystyczna Urząd Miejski | Historia miasta Augustów : Zanim powstało miastoNarodziny miastaWojenna zawierucha Noclegi | Atrakcje : ŻeglugaWyciąg nart wodnychKanał AugustowskiPo zdrowie do AugustowaLoty balonamiNurkowanieWigierska kolej wąskotorowaRejcy gondolamiKręgielniaKort kartingowyKorty tenisoweCentrum sportu i rekreacjiRejsy katamaranemRaj dla wędkarzyŁowiectwoLodowiskoŚrodowisko przyrodniczeSzlak PapieskiWokół jez. Białego i StudzienicznegoZnad jez. SajnoSzlak rowerowy wokół rzeki NettySzlak rowerowy wokół jez. KolnoSzlak rowerowy "Na powstańce"Szlak rowerowy "Na kozi rynek"Międzynarodowy szlak rowerowy Euro Velo R11Szlak kajakowy rzeki RospudySzlak kajakowy rzeki Netty i Kanału AugustowskiegoSzlak kajakowy rzeki BiebrzySzlak kajakowy rzeki Czarna Hańcza i Kanału Augustowskiego | Rekreacja : Biura podróżyCo ma pływać nie utonieJazda konnaOrganizatorzy turystykiSpływy kajakoweSport i rekreacjaUsługi przewodnickieWyporzyczalnie sprzętu | Imprezy cykliczne : Co ma pływać nie utonie"Necko Endurance"Projekt plaża TVNTurniej Miast przyjaciół TrójkiWodny slalom gwiazd z TrójkąAmatorskie Mistrzostwa w Narciarstwie Wodnym na Wyciągu Nart WodnychBalladowe nocki nad NeckiemKulinarne regatryMaraton pływackiMistrzostwa Świata w Wędkarstwie PodlodowymRegaty o Puchar Burmistrza Miasta Augustowa Kontakt
 © Copyright augustow.pl Design by KANET.eu